WhatsApp Destek
Dinar Muhtarlar Derneği

OKUDUĞUMUZ SURELERİN ANLAM VE ÖNEMİNİ KAVRAMAK BİZLERE DESTEK OLACAKTIR


OKUDUĞUMUZ SURELERİN ANLAM VE ÖNEMİNİ KAVRAMAK BİZLERE DESTEK OLACAKTIR

OKUDUĞUMUZ SURELERİN ANLAM VE ÖNEMİNİ KAVRAMAK BİZLERE DESTEK OLACAKTIR

Genelde namazlarda okuduğumuz kısa sureler var, bize namaz sureleri olarak öğretilen. Eminim her birimiz yüzlerce ve/veya binlerce kez okuduk. Elemtera' dan başlayıp halk diliyle "gul euzu" kere kadar olan ...

 

Ama hiç merak ettik mi? Bu sürelerin anlam ve içeriğini. Ana fikri, mesajı, anlatmak istenilen, nüzul sebebi… Bütün bunları anladığımız ya da algıladığımız zaman asıl namazın hakikatine doğru yol almak ve yolda kalmak başlıyor.

 

Ebrehe bütün gücü ve imkânıyla girdiği her yeri ezip geçiyor. Önüne geleni tepeliyor. Sıra "Kâbe" ye gelir. Ebrehe bütün gücü ile saldırır. O günkü Mekke halkının sığındığı ve soylebildigi tek söz "Kâbe’nin sahibi var " Kâbe’nin sahibi koca fillere minnacık kuşların taşıdığı taşlarla yere seriyor.

 

 İşte Fil ( elemtera) suresinin anlatımı, gücünüz fil bile olsa hakikat kuşunun attığı bir taş gücünüze galip gelir. Haktan yana olan galiptir. Düşüncelerimiz, irademiz, eylemlerimiz hakikatin yanında yer aldıkça sanılan, ortaya dökülen güçler yok olmaya mahkûmdur.

 

Kur'an bize, dağ gibi yakılarak ateşe atılan "İbrahim peygamberi" anlatarak ikaz ve irşad eder. İbrahim gibi yaşarsanız hiç bir zalimin ateşi sizi yakmaz. Hiç bir ebrehenin ordusu sizi perişan etmez.

 

Okuduğumuz sürelerin anlam ve önemini kavramak zor ve meşakkatli olan dünya geçidini geçmemiz için bizlere azık ve destek olacaktır.

 

Dualarımızla

(N.YILDIRIM)Yayınlanma Tarihi: 2020-09-24 14:45:47


Yorum Yaz

Afşar Köyü Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği'ne ait resmi web sitesidir. Afşar Köyü, haber ve duyuruları burada yer almaktadır. Afşar Köyü Vişne Bayramı, Ağaç Bayramı ve Cenaze haberlerini buradan takip edebilirsiniz.

Dernek Başkanı: 0543 680 80 50 (Ara)


2019 © AFŞAR HABER - Tüm Hakları Saklıdır.