WhatsApp Destek
Dinar Muhtarlar Derneği

MEHMET AKİF İ ANLAMAK İÇİN


MEHMET AKİF İ ANLAMAK İÇİN

MEHMET AKİF İ ANLAMAK İÇİN

Merhum Akif'i anlamak için;

" Yumuşak başlı isem, kim dedi uysal koyunum?

Kesilir belki, fakat çekmeye gelmez boyunum!

Kanayan bir yara gördüm mü yanar ta ciğerim,

Onu dindirmek için kamçı yerim, çifte yerim!

Adam aldırma da geç git, diyemem aldırırım.

Çiğnerim, çiğnenirim, hakkı tutar kaldırırım!

Zalimin hasmıyım amma severim mazlumu...

İrticaın şu sizin lehçede manası bu mu?"

 

Akif  "Teşkilat-ı Mahsusa" tarafından Ceziret'ul - Arab' a gönderildi. Orada vatan adına görevler üstlendi. Necid çöllerinde el muazzam istasyonu. Tren şefi Mısırlı Mahmud . İngilizlerin Çanakkale de tüm silahlarını bırakarak kaçtığını haber veren zat. (Akif bu haber üzerine secdeye kapanarak saatlerce gözyaşları içinde Allah'a şükreder ve orada "Çanakkale Destanı" şiirini yazarak Kuşçubaşı Eşref'e teslim eder.)

Tren şefinin iki tane hanımı var. Biri diş rahatsızlığı nedeniyle acı çekmekte, diğeri hamile. Yanımızda diş ilacı vardı. İlacı dişine koyar koymaz ağrısı kesildi kadıncağızın gözü açıldı. Dualar etmeye başladı. Fakat ailenin halı perişan, sığındıkları odanın her tarafından sefalet fışkırıyor. Odada oturacak bir ot minderden başka bir şey yok.

Bu durumdan çok müteessir olan Akif, bu bedbaht kocayı sigaya çekiyor:

" - Oğlum sıhhatin yok, kudretin yok. Kesen ise aklın gibi bomboş. Nene gerek senin iki değil bir evlenmek? Yazık değil mi bu elin yavrularına? Yiyecek yok, giyecek yok. Yahu buna bir çare düşünmekte mi yok?

" - Ne düşüneceğim efendim, bende şaşırdım. Yârin öbür gün büyüğü doğuracak, ben ne yapacağım? Sizde eski çamaşırlar varsa lütfen veriniz de doğacak çocuğumuzu saralım..."

 

Çadırımıza geldik. Akif, bu kadıncağıza yardım elzem. Ortada bir hayat tehlikesi var.

 

" - Ne yapalım? Ben Şama gideyim ne lazımsa alıp geleyim... Beş günlük yol.

 

Arkadaşları itiraz etsede Akif merhum, onca yorgunluğuna rağmen, yoksulluk ve çaresizliğin müşkül bir şey olduğunu ve yardıma muhtaç kişilere yardım etmenin gerekliliğini ve ciğerinin parçalandığını ifade ederek, Şama gitmek bir şey mi? Tıpış tıpış gider, tıpış tıpış gelirim. Sen benim yorgunluğumu düşünme!

 

Akif gerekli görüşmelerden sonra besmeleyi çekti ve yola düzüldü. Hareketin beşinci günü bir hamile kadının ihtiyaç duyduğu şeyleri alıp getirdi. Gözleri uykusuzluktan, yorgunluktan ziyade mahmurlaşmış. Üzerinde bu mutluluk ve huzur... Aileye teslim etti. Ailedeki sevinç görülmeye değerdi. ( M.Akif Hayatı ve eserleri Eşref Edip - Beyan Yayınları sayfa 94 -95)

 

En zor şartlarda Akif..." Kanayan bir yara gördü mü ciğeri yanan adam"... Onun için onun sözleri hala kulağımızı çınlatmaya devam ediyor... Ama kalbimizi ve vicdanimizi ne kadar harekete geçiriyor?

 

Bugün rahmana kavuşmanın yıl dönümü 27 Aralık 1936.  O muazzam insanın neslimizi ve nefsimizi inşa etmesi duasıyla.

 

Ruhuna el Fatiha

 

N.Y.Yayınlanma Tarihi: 2019-12-27 16:29:25


Yorum Yaz

Afşar Köyü Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği'ne ait resmi web sitesidir. Afşar Köyü, haber ve duyuruları burada yer almaktadır. Afşar Köyü Vişne Bayramı, Ağaç Bayramı ve Cenaze haberlerini buradan takip edebilirsiniz.

Dernek Başkanı: 0543 680 80 50 (Ara)


2019 © AFŞAR HABER - Tüm Hakları Saklıdır.