WhatsApp Destek
Dinar Muhtarlar Derneği

HAYAT MEKTEBİ


HAYAT MEKTEBİ

HAYAT MEKTEBİ

"Bir musibet bin nasihatten hayırlıdır" diye söze başlardı el öpülesi büyüklerimiz. Öğrenmek sadece bilgi sahibi olmakla olmuyor. Bazı şeyler sadece kitaplardan değil, size hayat denilen mektep öğretiyor. Hayatı ve insanı iyi tanıyanlardan bazıları kendilerinin "hayat mektebinden"  mezun olduğunu söylerler...

 

Bu insanlar kafalarına düşen her taşın, üzerine söylenen her sözün, yaşadıkları her acının kendilerine bir şeyler öğrettiğini söylerler… İşte büyükler bu birikime, bilgi ile birleşen öğretiye "tecrübe" diyorlar. Bu oldukça maliyeti yüksek olan bir öğreti. Çocuklarımız bizi dinlemiyor diye boşuna hayıflanmanın anlamı yok. Onlarda kafalarını taşa vurdukça hayatın ve hayatta yanında olanların değerini anlayacaklardır.

 

Her şeyde olduğu gibi bazılarının hayatta değeri ve kıymeti yeterince anlaşılmaz. Ancak onların kaybedilmesi elden gitmesi gerekir.

İşte sağlık ve zaman.

 

İki değerli hazine. Ne yazık ki yeterince anlamıyoruz kıymetini. Son günlerde iyiden iyiye konuşmanın, bir araya gelmenin, paylaşmanın özgürce dolaşmanın ne kadar değerli olduğunu anlamaya başlıyoruz... Unutmuştuk bütün bunları. Her birimiz kendi etrafını tavaf eden "hacı" olmuştu...!!!

Kendinden başka kimseyi düşünmeyen.

Dünya yansa umurunda olmayan.

 

Zulüm, haksızlık, iftira, gıybet, dedikodu, bilgi sahibi olmadığın konuda konuşma konusunda birbirimizle yarıştık... Üretim, yardımlaşma, hayırda yarışma, zalimin elinden tutma bize Allah'ın kullarına yeryüzünde yüklediği görevlerdi... Bize verilen görev ve sorumlulukları bizler maalesef tekrar büyük dua metinleriyle "Allah'a" sadece havale ettik. Ağızlarımızı doldurarak "Allah yardımcın olsun" dedik. Banane, sanane şemsiyesinin altına sığındık.

 

Oysa yüce yaratıcı bu görevleri ve sorumlulukları bizlere vermiştir. Bunun adı "takva" yani sorumluluk sahibi olmak " ben " varım diyebilmekti. Her hadise bize ibret almayı, tefekkür etmeyi söyler. Artık görmediğimiz komşularımıza, selam vermediğimiz yetimlere, mağdur olmasına rağmen ayakta kalmaya çalışanlara karşı yeniden kendimizi sığaya çekme zamanıdır.

 

Sanırım yaşadığımız günler bizlere büyük dersler veriyor. Her birimiz hayat mektebinden bir şeyler öğrenmeye devam ediyoruz.

 

Öğrendim ki;

İNSAN, ne kadar aciz.

ÖLÜM, ne kadar yakın...

SAĞLIK, ne büyük nimet...

TEDBİR, ne kadar gerekli...

MERHAMET, olmazsa olmaz,

TEMİZLİK, ne kadar önemli...

MAL ve SERVET; sen ona sahipsen değerli, o sana sahipse büyük bir afet...

Hayat mektebinden öğrendiğiniz bilgileri ve tecrübeleri bizimle paylaşımısınız.

Dualarımızla

N.YILDIRIMYayınlanma Tarihi: 2020-10-02 11:52:47


Yorum Yaz

Afşar Köyü Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği'ne ait resmi web sitesidir. Afşar Köyü, haber ve duyuruları burada yer almaktadır. Afşar Köyü Vişne Bayramı, Ağaç Bayramı ve Cenaze haberlerini buradan takip edebilirsiniz.

Dernek Başkanı: 0543 680 80 50 (Ara)


2019 © AFŞAR HABER - Tüm Hakları Saklıdır.