WhatsApp Destek
Dinar Muhtarlar Derneği

EĞER SIRATI MÜSTAKIMDEN KAYARSAM BENI DÜZELTINIZ


Eğer Sıratı Müstakimden Kayarsam Beni Düzeltiniz

Eğer Sıratı Müstakimden Kayarsam Beni Düzeltiniz

Din anlayışımız, her ne gerekçeyle olursa olsun, eğer bizi HAYAT, ÖZGÜRLÜK ve ADALET konusunda duyarsızlaştırıyorsa, ya bizde çok ciddi bir sorun vardır (kalp mühürlenmesi), ya da DİN anlayışımızda.

 

Ebu Bekir Sıddık’ın Hz Peygamberden yegâne öğrendiği ve kendine hayat rehberi edindiği söz onu ayağa kaldıran duruş sahibi yapan gerçek...

Bunun tekrar tekrar okunması, anlaşılması ve anlamlandırılması gerekir. Yoksa her geçen gün temsil edemediğimiz mükemmel dinimizi referans alanından uzaklaştırıyoruz. Bu dinin aslında olmamakla birlikte ne yazık ki temsil ettiğini iddia eden bizler tarafından hakkıyla yerine getirilmediğinin göstergesidir. Bu Kur'an'ın ifadesiyle dinin halis kılınmamasıdır.

 

Hz. Ebûbekir (r.a.) halife seçildiği zaman Allah’a hamdu sena ettikten sonra dünya durdukça bir Müslümanın hayat iksiri haline getireceği ilkeyi açıklıyor. “Ben sizin en hayırlınız olmadığım halde sizin başınıza halife seçildim. Ancak Kur’ân nazil olmuş, Hz. Peygamber (s.a.v.) dinin hükümlerini açıklamıştır. Sizin en zayıfınız, hakkı alınıncaya kadar benim yanımda kuvvetlidir. Ey insanlar! Ben ancak Hz. Peygamber (s.a.v.)’in yoluna uyarım. Kendiliğimden bir şey icat edici değilim. Eğer iyilik yaparsam bana yardımcı olun. Eğer sırat-ı müstakimden kayarsam beni düzeltiniz. Ben bu sözümü söyler, hem kendim için hem de sizler için Allah’ın affını talep ederim.” (Muhammed Yusuf Kandehlevi, Hayatü’s-Sahâbe, 3.c., 175-178.s.)

 

Bu söz Kur'an'ın temel ilkesidir. Müslümanın en temel ilkesi olmalıdır. Bir insanın haklı olması için güçlü olması ya da zayıf olması gerekmez. Dün sekuler dünya görüşünün ortaya koyduğu anlayış ne yazık ki duyarsız muhafazakâr insanlar tarafından şöyle ya da böyle bahanelerle piyasaya farklı ambalajlarla sürülmektedir. Bir Müslüman hiçbir zaman bu harp alanında bile olsa asla bahanelerle sığınamaz.

 

Hz Ali'nin komutan olduğu bir savaşta kale bir adım daha atılsa fethedileceği esnada namaz vakti gelir. Komutan namazın kılınmasını söyler.

Askerlerden biri kaleyi fethedelim sonra namazı kılalım deyince Büyük komutan Hz Ali tarihin altın sayfasına geçecek sözü söyler.

 

"Uğruna savaştığımız değerleri ihmal ederek savaşmanın hiçbir anlamı yoktur."

 

Sonuç olarak bir insanın tavrını değerli kılan "dünya yüzüne güldüğünde " ortaya koyduğu duruş, tavır, söz, hareket, eylem gerçek karakterini yansıtır.

 

Hakikatin yanında durmak, sözün eylemine yürümek, fiili duanın varlığına ulaşmak, yeryüzünü cennet kılmak için dertlenmek duasıyla.

 

Muhabbetle selamlıyorum

N.YILDIRIMYayınlanma Tarihi: 2020-10-30 17:31:44


Yorum Yaz

Afşar Köyü Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği'ne ait resmi web sitesidir. Afşar Köyü, haber ve duyuruları burada yer almaktadır. Afşar Köyü Vişne Bayramı, Ağaç Bayramı ve Cenaze haberlerini buradan takip edebilirsiniz.

Dernek Başkanı: 0543 680 80 50 (Ara)


2019 © AFŞAR HABER - Tüm Hakları Saklıdır.